INSTAGRAM - ničitel vztahů nebo byznys nástroj?
- blondworld
- 8. 7. 2020
- Minut čtení: 7
Když se řekne Instagram, každý si hned vybaví platformu, na které lidé sdílí svůj život a bez které se přece člověk neobejde. Ale je to správné smýšlení? Bylo nám bez Instagramu líp?
Instagram má dvě odvrácené tváře - na jednu stranu je to ničitel všeho dobrého a přirozeného, žrout času a iluzí, na druhou stranu je to skvělý nástroj pro byznys, propagaci a realizaci.
Všechno má své světlé i tmavé stránky a já bych chtěla nastínit můj pohled na Instagram jako takový, protože od doby, co studuju marketing a co se Instagramem zaobírám nejen jako klasický uživatel, ale i jako správce jiných účtů, jsem zjistila několik skutečností a uvědomuju si spoustu věcí ohledně Instagramu, které formují náš život. A je pro mě důležité sledovat trendy, novinky a funkce, které Instagram nabízí. Zkrátka na to nahlížím už jinak, díky znalostem a zkušenostem ze studia. Takže díky FMK. ♥
Když se podíváme do minulosti, celému internetu kraloval Facebook. Pamatuju si, jak jsem si ho asi v 11 letech založila a byla jsem z něj paf. Dnes Facebook nahradil Instagram a mladí lidé na Facebook chodí pouze, když mají dlouhou chvíli u doktora v čekárně, ve vlaku nebo na záchodě. A to jen v případě, že už projeli Instagram křížem krážem. Přijde mi, že Facebook je poslední 3 roky platformou rodičů a dokonce i některých prarodičů. Já osobně na Facebook chodím jen zřídka kdy a navíc, jak se oddělil Messenger, tak už vůbec nikdo nemá potřebu tam chodit a využívá se jen Messenger. Ale myslíte, že to tak bude i s Instagramem? Že za pár let upadne? Hodně odborníků mluví o nástupu TikToku na scénu, který začíná být hodně oblíbený a pomalu na něm roste i propagace. Podle nich by mohl jednou převálcovat Instagram. Podle mě je to možné, ale Instagram je tak silný, že si s tím poradí a vznikne nějaká aktualizace jako bylo např. IGTV nebo stories ukradené Snapchatu. A když začal Facebook upadat, tak koupil Instagram a bylo to.
Instagram je pořád platformou především pro mladé lidi, objevují se tam však už i starší a rodičové, kteří ale nežijí v té instagramové bublině dokonalosti a nejsou na tom závislí.
Zajímavým faktem, nad kterým jsem se zamýšlela, byl pro mě ten, že většina lidí už si hledá informace na Instagramu. Ať už jde o zprávy o dění ve světě, recepty nebo to, když chtějí navštívit nějakou restauraci/kavárnu. Na Instagramu už najdete vše! Většina lidí, když jde do restaurace, koukne na Instagram, protože už tam je vypsaná otevírací doba, jídelníček a vzhled interiéru. Kavárna totéž. Nikdo už moc nechodí na "ofiko stránky". Je to fakt. Zkuste si to u sebe. Zamyslete se, kam se koukáte vy, když se chystáte do nějakého podniku...


Existuje velké množství lidí, kteří Instagram využívají v tom nejzákladnějším uživatelském rozhraní, což znamená, že pouze sledují své kamarády, blízké a přidají pár fotek. Je však spousta lidí, kteří Instagram využívají pro realizaci svých nápadů, koníčků a zkrátka všeho, co je baví a chtějí to sdílet s lidmi a třeba je i motivovat. Velkou kapitolou je i práce díky Instagramu, ke které se dostanu později.
První věc, kterou si každý uživatel Instagramu(snad)uvědomuje, je ta, že většina lidí se snaží na Instagramu vypadat dokonale, nejlíp jak to jde, bez chyby. Je to tak. Nehledejte za tím nic zvláštního. Lidé to prostě mají v sobě. Ale podle mě nás takhle vyformoval právě Instagram. Protože každý ví, že nikdo není dokonalý a to, že tak vypadá na Instagramu tohle pořekadlo nezmění. Instagram totiž není realita, je to platforma, která se snaží naaranžovat realitu v tom nejlepším možném světle. Já si to dokážu přiznat. Všichni jsme stejní! Nikdo z nás si nepřidá fotku, kde vypadá, jak kdyby vylezl krávě z prdelky nebo kde má 5 kilo navíc. Tak to zkrátka je. Důležité však je stát nohama na zemi i přes tento fakt.
Typickým příkladem jsou modelky, missky, které proženou své fotky několika filtry, aby vypadaly skvěle a vybírají z několika desítek fotek v galerii tu nejlepší. Já jim to neberu. Vím, že to tak je a chápu to. Vydělává jim to. A já některé taky ráda sleduju. Každopádně si u takových fotek uvědomuju, že to není realita a že takhle skvěle vypadají na jedné fotce ze sta. Tak jako já, když se fotím. Ale ony to tak dělají a jejich sledující jsou na to zvyklí. Někdo je známý tím, že přidává přirozené fotky a srandovní videa a stejně ho lidé milují. Je to o každé osobnosti, jakou značku ze svého jména vytvoří a s čím si je potom sledující spojí.
Skvělý profil, který je opravdu reálný a netahá nikoho za nos, je podle mě @zanormalniholky. Tak vyrovnanou slečnu, která sdílí vše tak, jak to je a podporuje a pomáhá ostatním to přijmout a i přijmout sama sebe, jsem nikde jinde neviděla a moc ji obdivuju! A jsem ráda, že někdo tak otevřený na Instagramu je!

Velmi negativní faktorem té dokonalosti na sociálních sítích je to, že v lidech vyvolává úzkosti, nespokojenost a z toho vznikající HATE. Nebo jak to líp říct, no jsou dvě skupiny lidí. No spíš čtyři.
1. lidé, které to položí a zalezou si doma s úzkostí do postele
2. lidé, kteří to využijí jako motivaci pro to, že můžou vypadat líp, cítit se líp, vytvářet něco lepšího
3. lidé, kteří jsou závistiví a začnou pomlouvat a hejtit(hate)na všechny strany
4. lidé, které to nechá úplně chladné (těch není moc)
Proč si myslíte, že každý třetí člověk chodí k psychologovi? Chodil k němu před 5-10 lety? NE! (teď nemluvím o lidech, kteří to opravdu potřebují a mají dlouhodobé problémy). Nechci znevažovat práci psychologů, ale tu potřebu (u čím dál mladších lidí) tam chodit vyvolaly právě sociální sítě, kde může každý, ať už anonymně nebo i neanonymně řešit život jakéhokoliv člověka, který se ho rozhodl sdílet se světem. Ale čí je to vina? No toho, kdo to sdílí. Každý, kdo se rozhodne sdílet svůj život, své soukromí musí počítat s tím, že jakmile zmáčkne tlačítko sdílet, už to vlastně není jen jeho život, ale život každého, koho to zajímá. Na internetu si každá informace, fotka či video žije svým vlastním životem a stává se veřejným majetkem. Každý si musí uvědomit, že to, co jednou sdílí už nevezme zpět.
Lidé jsou zvědaví a závistiví. Já jsem taky moc zvědavá, ráda sleduju život ostatních, ale upřednostňuju konstruktivní kritiku a nesoudím lidi za něco, když nevím, co za tím vše stojí a když neznám jejich příběh. Na Instagram totiž dají jen to sluníčkové. A taky ráda podpořím člověka, který si něco vybudoval a na něčem pracuje a záleží mu na tom. Je to něco, co ho definuje a já mu přeci nemusím závidět. Maximálně mě to může inspirovat/motivovat k tomu si vytvořit také něco vlastního, za něčím si v životě jít.
Další negativní věcí, kterou jsem sama už několikrát pocítila a vlastně pociťuju konstantně je to, že Instagram strašně kazí vztahy mezi lidma, nejenom v partnerském vztahu, ale i obecně. Hodně lidí soudí podle Instagramu, např. nějaký pár si dlouho nepřidá společnou fotku = už spolu nejsou, mají problémy, lidi se vás začnou vyptávat. Je hrozné, jak něco takového, jako je Instagram může tak moc definovat vztahy. Nebo také to, koho sledujete, může naštvat vašeho přítele/přítelkyni, kamaráda a hned je z toho zbytečná hádka.
Jednou z těch nejpřínosnějších věcí na Instagramu je možnost výdělku, práce, budování vlastní značky, byznysu apod. Instagram je platforma, která několika tisícům lidí dává možnost práce. Nemluvím teď jenom o influencerech, kteří už se z velké části přemisťují z youtube na Instagram, protože mají nespočet spoluprací s různými značkami, ale i o různých zaměstnancích firem, kteří se starají o firemní propagaci na sociálních sítích, freelancerech, živnostnících nebo i obyčejných lidech, kteří třeba pečou dorty a skrze Instagram je prodávají. V tomhle je Instagram hodně lukrativní platforma a většina věcí se na ni přesunuje. Jak už jsem psala nahoře, najdete tam všechno! Spousta firem má přímo vytvořenou obsahovou strategii pro Instagram, aby zůstávali se svými zákazníky (sledovateli) pořád v kontaktu. Skvělým nástrojem např. pro vylepšování marketingových kampaní na Instagramu je funkce osobního profilu, díky které můžete sledovat dosah vašich příspěvků, analyzovat cílovou skupinu a lépe zacílit kampaň, aby fungovala a oslovila správné lidi, správným způsobem.

Výbornou věcí jsou i STORIES, tzv. Ephemeral content (obsah přístupný pouze 24 hodin). Tuhle formu prosadil nejvíc Snapchat, později Instagram a většina lidí díky tomu může sdílet svůj život v reálném čase, který ale není tolik zajímavý, aby na Instagramu "visel" napořád. Proto ho možná můžeme považovat za více reálný. Nebo lépe řečeno více autentický. Ale záleží. Je však perfektní pro rychlou propagaci, sdílení odkazu (swipe up) a také je to něco, co lidi chtějí vidět, protože na to mají daný časový úsek. Něco wau, co už znovu neuvidí. S tímto contentem se pojí i syndrom FOMO - Fear of missing out. To je to, když kontrolujete Instagram, i když vám nepřišlo žádné upozornění, scrollujete nahoru, koukáte na stories, co kdo dělá a co má nového. Pokud se v tom vidíte, tak tím možná trpíte i vy. Bojíte se, že vám něco uteče. A to je právě ten 24 hodinový obsah.
Motivační okénko nesmí chybět, proto bych chtěla říct, že na číslech "nezáleží". Ano, pro firmy, které lidem dávají práci na tom záleží, ale myslím to tak, že pokud děláte kvalitní obsah nebo jen to, co vás baví a chcete někoho motivovat, stačí, když motivujete jednoho jediného člověka a je to pro vás úspěch. Každý nějak začínal, nikdo neměl hned tisíce sledujících a ani nikdy mít nemusí. Hlavní je dělat to, co vás baví a naplňuje. Ten zbytek je vedlejší. Cesta je cíl. Hlavní je chtít a jít si za tím.
Pořád ale ve vzduchu visí ta otázka, co jsem pokládala na začátku: Bylo nám bez Instagramu líp? Jak se to vezme. Z psychické stránky asi určitě ano, z profesní a realizační je Instagram (omlouvám se za počet vyslovení tohoto slova v celém článku) obrovskou možností a pokrokem v digitální sféře a spoustě lidem dává MOŽNOSTI a rozšiřuje obzory. Nedokážu na to jednoznačně odpovědět. Asi nám bylo líp, ale musíme jít s dobou, která se neskutečně zrychluje a modernizuje a z Instagramu se stal takový doplněk, který má každý k něčemu jinému. Když nad tím tak přemýšlím, tak je takovým vzdáleným následníkem Libimseti.cz. Toš to byla jiná platforma. To byly časy.
Každopádně, pokud by byl blackout a Instagram třeba na měsíc nefungoval, myslím, že by to spoustu lidí nezvládlo nebo by třeba neměli práci, takže se nelze spoléhat jen na to. V žádném případě však nechci podceňovat nás jako lidstvo, takže si myslím, že by nám to určitě moc prospělo, tak jako karanténa a zvládli bychom to.
O tomhle tématu a i o těch, které jsou s tímto úzce spojeny bych mohla psát do aleluja, ale to důležité jsem snad obsáhla.
Pokud jste to dočetli až sem, tak se klaním! Doufám, že teď máte na Instagram i jiný úhel pohledu. A pokud ne, tak si od něj dejte jeden den off a uvidíte, jestli máte FOMO nebo jste v pohodě a přežili byste i bez něj. Protože dokonalost můžete najít i mimo Instagram, to mi věřte. :)
Comments